Rize Gümüş

Gümüşler parlak beyaz renkte, kolay işlenen, tel durumuna gelebilen değerli bir elementtir. Çok eski zamanlardan beri bilinir olmasına rağmen altın ve bakırdan sonra bulunmuştur. Özellikle kadınlar tarafından çok sevilmekte ve aksesuar-takı olarak tercih edilmektedirler. Hediyelik eşya olarak sıkça rağbet gördüklerini söyleyebiliriz. Görünümleri çok şık ve zariftir bu nedenle de gümüş aksesuar olarak en yaygın şekliyle kolyeler, küpeler, bileklikler ve yüzüklerde kullanılır.

Gümüş ayarları altın gibi fazla ayara sahip değildir. Gümüşün tek bir ayar ölçüsü vardır ve bu da uluslar arası olarak belirlenmiştir yani tektir. Gümüşün ayar standardı 925’dir. Gümüş eğer saf ise oldukça kırılgan ve yumuşak olacaktır. Bu dayanıksızlığın giderilmesi için gümüş saf olarak kullanılmak yerine içine bir miktar bakır gibi sertliği arttıracak olan başka elementlerle karıştırılarak kullanılır. Çok ucuz satılan gümüşlere dikkat etmek gerekir çünkü içinde zehirli kurşun bulunabilir. Çok ucuz diye tercih edildiğinde sağlığı tehdit edebileceğini akılda tutmak yararlı olacaktır. Kaplamalar ise eninde sonunda bozulur. Gümüş takıları sahtelerinden ayırmak için tek garanti yol Ayar Evleri’nden verilen uzman incelemesi raporudur. Bunun dışında kesin sonuç vermeyen bazı pratik yöntemler de denenebilir. Mesela mıknatıs gümüşü çekmez eğer çekiyorsa gümüşün sahte olması kesindir.  Dediğimiz gibi %100 kesin sonuç vermez bu yöntem.

Gümüş takıları özellikle kadınların sıkça tercih ettiğini söylemiştik fakat artık günümüzde erkekler de gümüş takıları tercih edebiliyorlar. Hatta bebeklerde bile gümüş takı kullanımı vardır. Gümüş doğası gereği kararan bir elementtir. Bu kararma özellikle kimyasal maddeler gibi dış faktörlerden ötürü gerçekleşir.  Bunlar kararmayı hızlandırır demek daha doğru olacaktır çünkü eninde sonunda gümüşler kararır. Gümüşlerin kararmasını önlemenin en iyi yolu onları bir gümüş ya da altın tamircisine götürüp cilalatmaktır. Bu daha profesyonel bir yöntemdir ama basit bazı önlemlerle de gümüşün kararması geciktirilebilir. Özellikle kimyasal maddelerle temas ettirmemek etkili olacaktır. Bu sayede gümüşler çok daha uzun süre parlaklığını korurlar. Gümüş takılar arasında gümüş yüzükler, kolyeler, bileklikler ve küpeler en çok tercih edilenlerdendir. Bunlardan biraz bahsedelim.

Gümüş Kolyelerin doğal taşlardan yapılmış olanları ( Lapis, Ametist, Fasetli, Turkuaz vb… ) çok şıktır ve aynı zamanda ruhsal olarak da olumlu etkiler yaratırlar. İnsanlar psikolojik açıdan bu taşlardan yapılan kolyeleri kullandıklarında iyi hissettiklerini söylerler. Bunların fiyatları çoğunlukla 60 TL ve 100 TL arasında değişmektedir. Gümüş kolyelerin otantik olanlarında Osmanlı havası vardır. Tam benim tarzım diyenlerin seveceği model kolyelerdir. El işçiliği fiyatı arttırmakla beraber genel olarak bu kolyeler de 50 ve 100 TL arasındadır.

Gümüş yüzüklerin hem kadınlar hem erkekler için olanları oldukça fazla çeşittir erkekler genellikle alyans olarak da kullanabilirler. Ucuz Gümüş Alyanslar genellikle söz yüzüğü olarak kullanılırlar. Zarif bir görüntüleri vardır. Bunların fiyatları çoğunlukla 100-160 TL arasındadır. Kadınlar için gümüş yüzüklerin daha fazla çeşidi mevcuttur. Tek taş gümüş yüzük, beş taş gümüş yüzük, tamtur gümüş yüzük, otantik gümüş yüzük swaroski taşlı yüzükler bunlardan bazılarıdır. Doğal taşlı, otantik, özel tasarım olan modelleriyle beraber fiyatları genellikle 60-150 TL arasında değişmektedir.

Gümüş bileklikler şıklığı tamamlayan güzel takılardır. Zirkon taşlı olanlar özellikle parlaklıkları ile göz kamaştırırlar. Çok güzel bir görünümleri vardır. Çeşitli figürlerle yapılabilirler; sonsuzluk, kalp, melek gibi…

Gümüş küpeler de aksesuar ve takı olarak birçok kişi tarafından tercih edilirler. Çeşitli taşlardan ve figürlerden yapılan bu küpeler kulaklara oldukça yakışan takılardır. Fiyatları yine genel olarak 60 ve 200 TL arasında değişebilir.

SEPETİM

Alışveriş Sepetiniz Boş

Alışveriş sepetine henüz ürün eklemedin. Alışverişe kaldığın yerden devam edebilir ya da bütün ürünlerimize göz atabilirsin.